Zobu šķilšanās simptomi - Multi-Mam LV


Zobu šķilšanās simptomi

Lai gan zobu šķilšanās simptomi un to intensitāte atšķiras bērnu starpā, viens ir skaidrs – vairākumam vecāku un viņu bērniem zobu šķilšanās process var sagādāt lielu stresu. Tiklīdz zobi sāk virzīties uz smaganu virsmas pusi un izlaužas caur tām, to radītais spiediens rada sāpes un nepatīkamus simptomus, piemēram, tieksmi košļāt vai samazinātu apetīti un kaprīzumu.

Zobu šķilšanās parasti sākas apmēram 6 mēnešu vecumā, lai gan tā var sākties arī jau 3 mēnešu vecumā vai arī tikai 12 mēnešu vecumā. Zobu šķilšanās simptomi parādās četras dienas pirms zoba izšķilšanās un var turpināties vēl trīs dienas pēc tam. Šajā laika periodā vairākums bērnu izjūt vismaz vienu, taču bieži vien arī vairākus, nepatīkamus simptomus.

Ierastie zobu šķilšanās simptomi

 • Pietūkušas un jūtīgas smaganas, kuras jūsu bērns nemitīgi berzē ar pirkstiem. Iznākošā zoba radītā spiediena dēļ smaganas pietūkst un kļūst jūtīgas. Maiga masāža ar pirkstu vai samitrinātu auduma lupatiņu var mazināt diskomfortu. Var palīdzēt arī košļājamās rotaļlietas, kas ir pārklātas ar zobu šķilšanās gēlu.
 • Ja, ieskatoties sava bērna mutē, jūs pamanāt ļoti apsārtušu smaganu daļu ar daļēji izlīdušu zobu. Dažreiz var būt novērojama arī neliela asiņošana vai maza hematoma – smaganu iekšpusē uzkrātu asiņu burbulītis. Ja rodas šaubas, apmeklējiet savu ārstu.
 • Pārmērīga siekalošanās. Bieži noslauciet sava mazuļa seju ar mīkstu auduma lupatiņu (nosusiniet ādu, bet neberziet) un uzklājiet aizsargājošu krēmu uz zoda ādas, lai novērstu kairinājuma rašanos.
 • Mazulis grauž vai sūkā visu, ko vien var atrast. Tās var būt rotaļlietas, pirksti, mājsaimniecības priekšmeti, jūsu mati utt. Piedāvājiet mazulim ko atbilstošu vietā, piemēram, košļājamo rotaļlietu vai mitru, atdzesētu auduma lupatiņu.
 • Jūsu mazulim var būt apsārtusi seja, vaigi dažreiz var būt karsti. Tomēr, ja jūsu mazuļa ķermeņa temperatūra ir augstāka par 102°F vai 38.9°C, konsultējieties ar ārstu, jo šī nav normāla zobu šķilšanās pazīme.
 • Auss un vaiga berzēšana tajā pusē, kur nāk āra zobs.
 • Jūsu bērnam ir pasliktinājusies apetīte, it īpaši, ja runa ir par cietajiem pārtikas produktiem. Dažiem mazuļiem zobu šķilšanās laikā košļāšana var sagādāt izteiktu diskomfortu, tāpēc viņi var sākt atteikties no ēšanas. Pamēģiniet mazulim piedāvāt atdzesētus mīkstos pārtikas produktus, piemēram, jogurtu, ābolu biezeni, sastampātus augļus, smūtiju utt.
 • Nemierīgs miegs naktī. Var likties, ka simptomi naktī kļūst izteiktāki. Visticamākais izskaidrojums ir tāds, ka jūsu bērns kļūst vēl vairāk nervos, kad ir noguris. Tāpēc katrs simptoms noguruma dēļ var izpausties saasināti.
 • Klepošana vai rīšanas reflekss. Jūsu bērns var norīt daļu no zobu šķilšanās laikā pārmērīgi izdalītajām siekalām, kā rezultātā mazulis var sākt rīstīties vai klepot. Šādā gadījumā pirmais solis ir izslēgt jebkuru citu cēloņu, piemēram, saaukstēšanās vai alerģiju, iespējamību. Pretējā gadījumā jūsu bērnam nevajadzētu rasties problēmām ar elpošanu. Siekalu rīšana var padarīt mīkstākus arī izkārnījumus, taču, ja caureja kļūst ļoti izteikta, nekavējoties apmeklējiet ārstu.
 • Jūsu bērns zobu šķilšanās periodā var kļūt daudz nervozāks un aizkaitināmāks. Bērns var raudāt biežāk nekā parasti, kā arī var būt traucēta bērna spēja atslābināties. Daži no mūsu augstāk aprakstītajiem ieteikumiem var palīdzēt mazināt diskomfortu, taču nav labāku niķīguma zāļu par mīļošanos.
 • Zobu šķilšanās fāzē mazulis, visticamāk, mēģinās ielikt mutē visu, kas būs viņam pa rokai. Šie priekšmeti var būt pārklāti ar baktērijām, tādējādi pakļaujot jūsu mazuli potenciālām kuņģa problēmām un caurejai. Lai gan caureja un sekojošie autiņbiksīšu radītie izsitumi netiek uzskatīti par ierastiem zobu šķilšanās simptomiem, tiek uzskatīts, ka tie zobu šķilšanās periodā rodas bieži tieši tā iemesla dēļ, ka bērns šajā laikā mutē liek visu, kas pagadās pa rokai. Centieties atstāt bērna tuvumā esošos priekšmetus tīrus un dezinficētus, un, ja nepazūd caureja, nevilcinieties apmeklēt savu ārstu.