Zobu šķilšanās pazīmes - Multi-Mam LV


Zobu šķilšanās pazīmes

Zobu šķilšanās var būt stresa pilns laiks gan mazulim, gan vecākiem. Zobu šķilšanās pazīmes parasti pirmo reizi ir novērojamas apmēram sešu mēnešu vecumā, taču dažreiz tās var parādīties arī agrāk. Zobu šķilšanās process parasti beidzas apmēram 3 gadu vecumā, kad ir attīstījušies visi piena zobi. Tomēr apmēram 6 gadu vecumā viss process sākas no jauna – šoreiz piena zobus nomaina pastāvīgie zobi.

Zobu šķilšanās procesu parasti pavada virkne simptomu, kas parādās apmēram četras dienas pirms zobiņa parādīšanās un ilgst vēl trīs dienas. Vairākumam bērnu zobi parasti aug pa pāriem, un visvēlāk izšķiļas apakšējie vidējie incisīvi jeb abi apakšējie priekšzobi. Laika starp zobu parādīšanos ir ļoti individuāls un atšķiras starp bērniem. Tomēr pastāv vispārīgs laika grafiks, kas var palīdzēt jums izprast, kas ir sagaidāms, kad runa ir par zobu šķilšanos.

Zobu šķilšanās simptomi

Zobu šķilšanās simptomi ļoti atšķiras starp bērniem, jo dažiem zobu šķilšanās var būt tikai nedaudz nepatīkams process, kas ilgst dažas dienas, bet citiem tas varbūt ļoti nekomfortabls un ilgstošs process.

Visizplatītākie simptomi un pazīmes:

 • Pietūkušas, apsārtušas smaganas.
 • Siekalošanās (vairāk nekā parasti).
 • Smaganu berzēšana.
 • Dažādu pieejamo priekšmetu košana, košļāšana vai zelēšana. Rotaļlietas, pirksti, mājsaimniecības priekšmeti utt.
 • Sejas un vaigu apsārtums; dažreiz vaigi var būt arī sakarsuši.
 • Ausu berzēšana, it sevišķi, ja attiecīgās auss pusē ir sagaidāms jauns zobs.
 • Pasliktināta ēstgriba, it īpaši, ja runa ir par cietajiem pārtikas produktiem, jo košļāšana sagādā diskomfortu.
 • Miega traucējumi un vairākkārtīga pamošanās nakts laikā. Daži vecāki apgalvo, ka simptomi pasliktinās nakts laikā. Visticamāk, ka iemesls ir tas, ka bērns ir miegains un noguris, tāpēc arī daudz nervozāks, kā rezultātā viss saasinās daudz vairāk nekā dienas laikā.
 • Uzbudināmība
 • Biežāka raudāšana
 • Klepus vai rīstīšanās reflekss, pārmērīga siekalošanās var likt jūsu mazulim rīstīties vai klepot. Ja vien jūsu bērnam nav citu problēmu, piemēram, saaukstēšanās vai alerģijas, tam nevajadzētu radīt elpošanas problēmām.

Kā jūs varat savam mazulim palīdzēt

Mēs zinām, ka ir smagi dzirdēt savu bērnam nenomierināmi raudām, jūtoties bezspēcīgiem. Nedaudz mierinājuma var ļoti palīdzēt, tāpēc nevilcinieties savu mazuli bieži samīļot.

Ir vēl dažas papildu lietas, kuras jūs varat apsvērt, lai nedaudz atvieglotu zobu šķilšanās procesu. Uzziniet vairāk par zobu šķilšanās procesu atvieglojošiem līdzekļiem, kas var mazināt zobu šķilšanās simptomus, piemēram, dzesējoši gēli sāpošām smaganām. Nodrošiniet savu bērnu arī ar daudzām drošām košļājamajām rotaļlietām, kuras bērns var košļāt un izmantot smaganu masāžai.

Pārmērīga siekalošanās var radīt sūrstēšanu un kairināt jūsu bērna zoda ādu, tāpēc pēc iespējas biežāk noslauciet bērna odu ar mīkstu auduma lupatiņu. Jūs varat arī aizsargāt maigo zoda ādu ar eļļainu krēmu (der arī krūtsgaliem paredzētais krēms).

Vēl viena svarīga piezīme

Daži eksperti uzskata, ka pastāv saistība starp caureju un drudzi un zobu šķilšanās simptomiem, tomēr paturiet prātā, ka ķermeņa temperatūra, kas pārsniedz 102°F vai 38,9°C, nav uzskatāma par zobu šķilšanās pazīmi, bet gan ir iemesls vērsties pēc medicīniskās palīdzības. Nelielu caureju var izraisīt pārmērīgā siekalošanās, kas ir novērojama zobu šķilšanās periodā, tomēr spēcīgu caureju nedrīkst ignorēt. Ja jūs ievērojat kādu no šiem diviem simptomiem, konsultējieties ar savu ārstu, lai noteiktu problēmu patiesos cēloņus.