Kad zīdainim sāk izšķilties zobi - Multi-Mam LV


Kad zīdainim sāk izšķilties zobi

Līdzīgi kā ar staigāšanu un pirmo vārdu izteikšanu, arī zobu šķilšanās ir vēl viens svarīgs solis uz priekšu jūsu bērna dzīvē. Lai gan, bērnam smaidot, pirmā zobiņa ieraudzīšana ir priecīgs brīdis, process, lai nonāktu līdz tam, var būt sagādāt lielu stresu jums abiem. Zobu šķilšanās var radīt daudzus nekomfortablus simptomus, piemēram, pietūkušas un jutīgas smaganas, siekalošanās, izsitumi uz zoda, graušana, traucēts miegs utt. Tomēr, kad jūsu mazulim sāk šķilties zobi, jūs varat būt droša – mazuļa attīstība norit pareizi. Zobiem ir jāattīstās, lai jūsu mazulis varētu uzņemt vispusīgu uzturu, tai skaitā cietos pārtikas produktus, kas ir priekšnoteikums pareiza bērna attīstībai un spēcīgai imūnsistēmai. Zobu šķilšanās ir arī būtiska runas prasmju attīstībai. Ēdiena gremošana palīdz nostiprināt žokļa muskuļus, vaigus, lūpas un mēli, kas visi ir nepieciešami, lai bērns varētu pareizi runāt.

Kad sākas zobu šķilšanās

Vairākumam mazuļu pirmie zobi sāk parādīties apmēram 6 mēnešu vecumā. Tomēr šis solis ir ļoti individuāls un var jūs pārsteigt jau pat 3 mēnešu vecumā, taču nereti pirmie zobi bērniem izšķiļas arī tikai 12 mēnešu vecumā. Lai gan piena zobu šķilšanās laiks ir ļoti individuāls, pastāv vispārīgi noteikumi par to, kad jūs varat sagaidīt zobu pāru izlīšanu. To uzskatāmi var attēlot zobu attīstības tabulā.

Laiks, jūsu bērnam parādās pirmie zobi, galvenokārt ir atkarīgs no jums. Ja jums un jūsu dzīvesbiedram zobi sāka parādīties agri, tad, visticamāk, ka tas tā notiks arī ar jūsu bērnu. Tas pats attiecas uz to, ja jums zobi bērnībā parādījās samērā vēlu.

Parasti pirmie zobi, kas izšķiļas, ir apakšējie priekšzobi jeb vidējie incisīvi, kam seko augšējie priekšzobi. Dažreiz zobu parādīšanās secība ir citāda, taču gandrīz vienmēr tie izšķiļas par pāriem. Šie zobi parasti nerada lielas sāpes, jo to maliņas ir ļoti plānas un viegli izkļūst caur smaganām. Apmēram laikā, kad jūsu mazulim aprit viens gads, sāk izšķilties molāri (tie atrodas mutes dobuma aizmugurējā daļā). Molāri bieži vien sagādā daudz lielāku diskomfortu nekā incisīvi, kas galvenokārt notiek tā iemesla dēļ, ka šiem zobiem ir platas virsmas, kas rada lielu spiedienu un sāpes, izlaužoties caur smaganām..

Līdz laikam, kad jūsu mazulim būs apritējuši trīs gadiņi, vajadzētu būt izlīdušiem visiem piena zobiem. Apmēram 6 gadu vecumā šis process sākas no jauna, taču šoreiz primāros jeb piena zobus nomaina pastāvīgie jeb pieaugušo zobi. Šis process aizņem zināmu laiku; gudrības zobs izšķiļas laikā no 17 līdz 21 gadu vecumam.

Kā atvieglot zobu šķilšanās simptomus

Kā jau mēs minējām sākumā, zobu šķilšanās var būt ļoti nepatīkams process. Daži mazuļi var vispār neizrādīt nekādus simptomus, kamēr citi nebūs bijuši tik veiksmīgi un, iespējams, sagādās jums daudzas negulētas naktis. Pastāv praksē sevi pierādījušas metodes, kā mazināt daļu no diskomforta, piemēram, maiga masāža, atdzesēta košļāšanas rotaļlieta ar zobu šķilšanas gēlu, kas ir uzklāts uz saskares punktiem, vai arī mitra un atdzesēta auduma lupatiņa, ko jūs pasniedzat savam bērnam. Mazuļi mēģinās mutē iedabūt, ko vien iespējams, tāpēc ir ļoti svarīgi nodrošināt, ka viņi var piekļūt tikai tām lietām, kuras viņi drīkst košļāt, kā arī viņu rociņas ir jāuztur tīras, lai nerastos infekcijas. Vienmēr ir ieteicams iegādāties arī krūšautiņu, jo siekalošanās var būt ļoti izteikta, kas var padarīt jūsu mazuli slapju un atdzisušu.