Patogēni organismi - Multi-Mam LV

1. Candida albicants
Candida (saukta arī par piena sēnīti vai Monilia) ir sēnīte, kas zeļ un plaukst siltās, mitrās vidēs, piemēram mutes un maksts gļotu membrānās, autiņbiksīšu zonā, ādas krokās, krūšturos, kā arī uz nemitīgi slapjiem krūtsgaliem.

Krūtsgala kandidoze zīdošām mātēm tiek saistīta ar zīdaiņa mutes dobuma kandidozi. Krūtsgala kandidoze vienmēr ir divpusēja, krūtsgaliem izskatoties ļoti sarkaniem un iekaisušiem, radot saules apdegumiem līdzīgas sajūtas. Pretēji lokālai, zīdaiņa radītai traumai (nepareizas piesūkšanās rezultātā), krūtsgala kandidoze rada sāpes arī laikā starp barošanas reizēm gluži vienkārši tāpēc, ka drēbes beržas pret krūtsgaliem.

Apsveriet kandidozi par sāpošu krūtsgalu cēloni, ja:

  • Krūtsgali ir ļoti sāpošu, rada degšanas sajūtu, niez, ir apsārtuši vai ar tulznām.
  • Pēkšņas un stipras sāpes krūtīs barošanas reizes vai uzreiz pēc tām (it īpaši piena izvadīšanas refleksa darbības laikā).
  • Parastās sāpošu krūtsgalu ārstniecības metodes nestrādā.
  • Mazulim ir mutes dobuma piena sēnīte (balti, biezpienam līdzīgi plankumi uz mēles un mutes sāniem) un/vai autiņbiksīšu izraisīti piena sēnītes izsitumi.
  • Lietojat vai tikko pabeidzāt lietot antibiotikas. Piena sēnītes infekcijas bieži vien seko antibiotiku lietošanai.

2. Staphylococcus aureus
Krūšu infekcijas parasti izraisa ādā parasti atrodama baktērija (Staphylococcus aureus). Šī baktērija iekļūs caur ādas plaisu vai plīsumu, kas parasti atrodas uz krūtsgala. Infekcija norit krūts taukaudos un izraisa pietūkšanu. Pietūkums spiež u piena vadiem. Rezultātā inficētā krūts ir sāpoša un tajā veidojas kunkuļi.