Zīdaiņu barošana - Multi-Mam LV


Zīdaiņu barošana

Tiklīdz jūs pārvedat savu mazo prieka kamoliņu mājās no slimnīcas, jūs varat attapties jautājumu, šaubu un uztraukumu ieskauta, pārdomājot to, kā sniegt savam mazulim pareizu uzturu. Zīdaiņa barošana aizņem lielu daļu jūsu dienas, tāpēc ir svarīgi iepazīties ar pieejamajām vadlīnijām un informāciju, lai pirmās dienas mājās varētu pavadīt pēc iespējas bez stresa.

Ko barot?

Visā pasaulē eksperti iesaka zīdīšanu kā ārkārtīgi labvēlīgu gan mātei, gan mazulim. Jūsu mazulis saņems visas nepieciešamās uzturvielas un būs ilgāk aizsargāts pret infekcijām, kā arī zīdīšanai pozitīvi ietekmē arī pašu māti un sniedz lielisku iespēju mātei nodibināt saikni ar jaundzimušo. Neatkarīgi no tā, vai jūs veicat zīdīšanu ar krūti vai barojat mazuli ar mākslīgā piena maisījumu, jūsu jaundzimušajam nav nepieciešams ūdens, sula vai citi šķidrumi (it sevišķi govs piens, ko nevajadzētu ieviest mazuļa uzturā līdz viena gada vecumam). Jūsu ķermenis pielāgosies mazuļa vajadzībām, un karstās vasaras dienās jūsu piens kļūs ļoti ūdeņains, lai remdētu mazuļa slāpes.

Cik bieži barot

Tā vietā, lai pieturētos pie stingra laika režīma barošanas, barojiet savu mazuli katru reizi, kad pamanāt pirmās izsalkuma pazīmes, piemēram, paaugstinātu aktivitāti, meklēšanos vai mutes čāpstināšanu. Raudāšana ir jau vēla izsalkuma pazīme, tāpēc centieties atpazīt pirmās pazīmes un piedāvājiet savam mazulim krūti vai mākslīgā piena maisījumu. Kā vadlīniju Amerikas Pediatrijas akadēmija (American Academy of Pediatrics) rekomendē iesaka veselus, līdz noteiktajam termiņam iznēsātus jaundzimušos zīdīt astoņas līdz divpadsmit reizes diennaktī. Tas nozīmē, ka barošana ir jāveic ik pēc divām līdz trim stundām.

Mazuļiem augot un palielinoties viņu kuņģa izmēram, mazuļi dabiski var izturēt ilgāku laiku starp barošanas reizēm, kā arī mazuļiem veidojas daudz noteiktāki barošanas paradumi. Strauja augšana var ieviest izmaiņas regulāros barošanas paradumos, taču tās parasti neilgst ilgi.

Cik bieži barot

Veselīgs jaundzimušais, kas dzer pietiekami daudz, uzņemam apmēram 170 gramus ķermeņa svaru katru nedēļu un piekakā vai piečurā autiņbiksītes 6 vai vairāk reizes dienā. Lai efektīvi aprūpētu savu mazuli un sniegtu tam pietiekami daudz piena, ir svarīgi, lai mazulis mācētu pareizi piesūkties krūtsgalam. Vaicājiet laktācijas konsultantam, lai noskaidrotu, vai mazulis pareizi piesūcas krūtsgalam.

Tiklīdz mazulis pārstāj sūkt, aizgriežas prom no krūtsgala vai pudelītes, vai arī aizver savu muti, tas bieži vien norāda uz to, ka mazulis ir gana paēdis. Pagaidiet vienu līdz divām minūtēm, pēc tam mēģiniet atkal. Tiklīdz barošana ir pabeigta, jūsu mazulim vajadzētu izskatīties atpūtušamies, un jūsu krūtīm vajadzētu justies vieglākām un mīkstākām.

Nevajadzētu gaidīt, ka jūsu mazulis katru dienu apēdīs vienu un to pašu krūts piena vai mākslīgā piena maisījuma daudzumu. Jūsu mazulis sāks izjust straujas augšanas periodus: periodi, kad mazulis ēd vairāk un zīž ilgāk nekā parasti.

Daudzas mātes uztraucās par to, vai viņu mazulis ēd pietiekami daudz. Tā vietā, lai radītu sev nevēlamu stresu, vērojiet savu jaundzimušo un iemācieties uzticēties saviem instinktiem. Veselīgs mazulis, kas pakāpeniski uzņem ķermeņa svaru, kam ir normāla vēdera izeja un kas katru dienu piečurā pietiekamu autiņbiksīšu daudzumu, ir labi barots mazulis. Tomēr, ja jums ir jebkādi jautājumi vai bažas, nevilcinieties konsultēties ar savu ārstu.

Vai jaundzimušajam ir vajadzīgi uztura bagātinātāji?

Jā, ja jūs zīdāt savu mazuli, viņam pirmajos trīs mēnešos ir nepieciešams papildus uzņemt K vitamīnu. Parasti zarnu flora nodrošina nepieciešamo K vitamīna daudzumu. Tā kā jūsu mazuļa zarnu flora vēl nav attīstījusies, mazulim ir nepieciešams papildu K vitamīna avots. Mākslīgā piena maisījumā ir pievienots K vitamīns. Sazinieties ar savu vecmāti, ginekologu vai ģimenes ārstu, lai iegūtu informāciju par jūsu mazulim nepieciešamajiem uztura bagātinātājiem. Daži eksperti iesaka mazulim lietot arī D vitamīna uztura bagātinātājus, lai palielinātu pareizai kaulu attīstībai nepieciešamo minerālvielu uzsūkšanās spēju.

Izbaudiet procesu

Zīdīšana nudien katru dienu aizņem būtisku daļu jūsu laika, it īpaši pirmajos mēnešos. Izmantojiet šo laiku, lai nodibinātu saikni ar savu mazuli, sniedziet savam mazulim uzmanību un izbaudiet kopā pavadīto laiku. Pirms jūs pamanīsiet, jūsu mazulis jau būs pieaudis, un šie mirkļi šķitīs ļoti dārgi.