Piena sastrēgums - Multi-Mam LV


Piena sastrēgums

Pēc jūsu mazuļa piedzimšanas jūsu krūtis sāk izstrādāt jaunpienu. Tas ir ar uzturvielām un antivielām bagāts šķidrums, kas aizsargā jūsu jaundzimušo pret infekcijām. Divas līdz piecas vēlāk jūsu krūtis sāk piena izstrādāšanu, un tās var sākt kļūt smagas, pietūkušas un sakarsušas. To sauc par piena sastrēgumu. Tā ir normāla parādība, kas var ilgt no dažām dienām līdz pat vairākām nedēļām. Ja palielinātais krūts piena daudzums netiek izvadīts, vai nu zīdīšanas ceļā vai ar krūts piena pumpīti, krūtis var kļūt sāpīgas un cietas, tādējādi radot diskomfortu mātei, kā arī padarot zīdīšanu apgrūtinošāku pašam mazulim.

Piena sastrēgums parasti rodas pirmo dažu dienu laikā pēc mazuļa piedzimšanas, taču tas var rasties arī tad, kad ir iedibināta zīdīšanas rutīna, izlaižot zīdīšanas reizi kāda iemesla dēļ: ja zīdīšana tiek pēkšņi pārtraukta vai ja mazulis sāk zīst būtiski mazāku piena daudzumu nekā parasti. Visizplatītākais cēlonis ir nepareiza zīdaiņa piesūkšanās pie krūtsgala. Šādā situācijā mazulis nevar pareizi zīst, tāpēc jūsu krūtis var kļūt pārpildītas ar pienu.

Cieti krūtsgali padara zīdaiņa pareizu piesūkšanos tiem grūtāku, tāpēc jūsu mazulis var mēģināt zīst spēcīgāk, kas var novest pie saplaisājušiem un sāpošiem krūtsgaliem. Dažas mātes var izlemt izlaist zīdīšanas reizi vai divas, mēģinot dot laiku krūtsgalu atkopšanai, taču tas tikai pasliktina piena sastrēgumu. Ilgstošs piena sastrēgums var novest pie samazināta izstrādātā krūts piena daudzuma vai arī pāriet infekcijā, ko sauc par mastītu.

Kā atpazīt piena sastrēgumu

Tipiskie simptomi ir:

  • Stingas, pietūkušas un sāpošas krūtis, kas bieži vien ir sarkanas, karstas uz tausti, kā arī var likt kunkuļainas
  • Stingri, saplacināti krūtsgali
  • Pietūkums vai paaugstināts jūtīgums ap padusēm
  • Neliels drudzis vai gripai līdzīgi simptomi (ja tas tā ir, apmeklējiet ārstu)

Novēršana

Ideālā situācijā jums ir jāzīda savs mazulis jau pirmo dažu stundu laikā pēc dzemdībām. Zīdiet mazuli ik pēc 1 līdz 3 stundām vai arī katru reizi, kad pamanāt, ka mazulis izrāda izsalkuma pazīmes. Jūsu jaundzimušais var kļūt nemierīgs, sākt meklēties vai čāpstināt muti. Aprunājieties ar laktācijas konsultantu, lai pārliecinātos, ka jūsu mazulis zīdīšanas laikā krūtsgalam ir piesūcies pareizi, tādējādi jūs varēsiet būtiski atvieglot zīdīšanas procesu un aizsargāt sevi pret tādām problēmām kā piena sastrēgums vai sāpoši krūtsgali. Ja jums ir jāizlaiž zīdīšanas reize, izvadiet pienu (jūs to varat uzglabāt saldētavā un izmantot vēlāk, kad esat prom darbā vai ceļojat). Zīdīšanas laikā centieties pilnībā iztukšot vienu krūti pirms otras piedāvāšanas. Sāciet jaunu zīdīšanas reizi ar krūti, ar kuru jūs beidzāt iepriekšējo zīdīšanas reizi. Tiklīdz pienāk atradināšanas no krūts laiks, veiciet to pakāpeniski. Pēkšņa zīdīšanas pārtraukšana var atstāt jūsu krūtis lielu piena daudzumu, kas var novest pie piena sastrēguma vai mastīta izveidošanās.

Ārstēšana

Ja jūsu krūtīs ir sastrēdzis piens, mēģiniet zīdīt pēc iespējas biežāk. Mīksta komprese pirms zīdīšanas var padarīt krūtis mīkstākas, tādējādi ļaujot izvadīt vairāk piena. Paracetamols var mazināt sāpes un pietūkumu, un, ja jūsu krūtis joprojām ir sāpošas un pietūkušas arī pēc zīdīšanas, pamēģiniet uzklāt uz tām aukstu kompresi. Jūs varat izmantot aukstu, samitrinātu dvieli vai krūšu kompresi, kas satur remdējošas sastāvdaļas, kas vienlaikus bagātinās arī ap krūtsgaliem esošo maigo ādu un novērsīs plaisāšanu. Arī maiga krūts masāža pirms zīdīšanas un zīdīšanas laikā var veicināt piena plūsmu. Jūsu mazulim var būt problēmas ar pareizu piesūkšanos krūtsgalam, jo tie ir cieti. Vispirms izspiediet nedaudz piena, lai to atvieglotu.

Ja jūs neveicat zīdīšanu, pamēģiniet izspiest nedaudz piena ar roku vai ar krūts piena pumpi. Pareizi piegulošs zīdīšanas krūšturis, kas sniedz pietiekamu atbalstu, arī var sniegt atvieglojuma sajūtu.

Ja neviena no šīm metodēm neiedarbojas un jūsu krūtīs arvien ir sastrēdzis piens, konsultējieties ar savu ārstu.