Mastīts - Multi-Mam LV


Mastīts

Apmēram 10% māšu cieš no krūts iekaisuma, kas tiek saukts par mastītu. Ir divi mastīta veidi – infekciozais mastīts un neinfekciozais mastīts. Barošana ar krūti ir apgūstama prakse, un nepareiza tehnika var novest pie piena iesprostošanas krūtī, kas ir galvenais mastīta cēlonis.

Citi cēloņi ietver:

  • Nosprostots piena vads. Ja krūts netiek pilnībā iztukšota barošanas reizēs, var tikt nosprostots viens no jūsu piena vadiem, kā rezultātā piens attek, kas savukārt noved pie krūts infekcijas..
  • Baktērijas, kas iekļūst jūsu krūtī. Baktērijas no ādas virsmas un mazuļa mutes var iekļūt piena vados caur krūtsgala ādas plīsumu vai plaisu vai caur piena vada atveri. Stāvošs piens krūtī, kas netiek pietiekami iztukšota, veido labvēlīgu augsni baktērijām. Jūsu krūts piena antibakteriālās īpašības palīdz aizsargāt mazuli pret infekciju.

Visbiežāk mastīts rodas pirmajos 6 zīdīšanas mēnešos, un tas var jūs ļoti nogurdināt. Apvienojumā ar stresu un nogurdinošo jaundzimušā nēsāšanu jūs varat sajusties ārkārtīgi slikti. Lai gan tas var sagādāt lielu diskomfortu, vairumā gadījumu mastīts ir viegli ārstējams.

Kā atpazīt mastītu

Simptomi parasti aizsākas vienā krūtī. Jūs varat izjust sāpes vai pamanīt, ka jūsu krūts ir apsārtusi, cieta, pietūkusi un karsta uz tausti. Ja jūs krūtī sajūtat kunkuli, visticamāk, ka tas ir izveidojies nosprostota piena vada dēļ. Jūs varat izjust arī gripai līdzīgus simptomus – drudzi, galvassāpes, muskuļu sāpes un nogurumu.

Ja sāpes paliek arvien spēcīgākas un ja kaklā un padusē esošie dziedzeri ir pietūkuši, vai ja jums ir drudzis, konsultējieties ar savu ārstu, lai noskaidrotu visu par pareizu ārstēšanu.

Kas izraisa mastītu?

Mastīts bieži vien ir piena sastrēguma jeb piena uzkrāšanās krūtī komplikācija. Tas bieži vien notiek pirmajās nedēļās pēc dzemdībām, kamēr mazulis joprojām tikai apgūst zīdīšanu ar krūti, vai ja jūs atgriežaties darbā vai ceļojat. Nepareiza piesūkšanās pie krīts ir ļoti izplatīts piena sastrēguma, un attiecīgi arī mastīta, izraisītājs. Tāpēc pārliecinieties, ka jūsu krūtsgals ir pareizi novietots mazuļa mutē. Iedrošiniet mazuli zīdīšanas laikā pilnībā iztukšot krūti, lai neļautu uzkrāties krūtī pienam. Sāciet jaunu barošanas reizi ar krūti, ar kuru jūs beidzāt iepriekšējo barošanas reizi, lai pārliecinātos, ka attiecīgā krūts tiek pilnībā iztukšota.

Tā vietā, lai pieturētos pie noteikta barošanas laika grafika ar ilgiem pārtraukumiem starp barošanas reizēm, kuru laikā var uzkrāties piens un rasties krūts audu iekaisums, zīdiet mazuli katru reizi, kad pamanāt pirmās izsalkuma pazīmes (paaugstināts trauksmainums, meklēšanās vai mutes čāpstināšana). Laba zīdīšanas prakse var lieliski aizsargāt jūs pret mastītu un citām diskomfortu radošām problēmām, piemēram, sāpošiem krūtsgaliem.

Saplaisājusi krūtsgala āda paver durvis mikrobiem. Tieši šādā veidā baktērijas vai piena sēnīte var iekļūt krūts audos un izraisīt infekciju. Pareiza piesūkšanās pie krūts ļaus jūsu mazulim zīst, neradot jums sāpes, taču, ja jūs ciešat no saplaisājušiem vai sāpošiem krūtsgaliem, pamēģiniet lietot krūšu kompreses, kas var paātrināt sadzīšanas procesu.

Jebkura veida konstants spiediens uz jūsu krūtīm arī var novest pie mastīta. Tas nozīmē, ka nepareiza izmēra zīdīšanas krūšturis, ciešs apģērbs, drošības josta vai tas, ka jūs guļat uz vēdera, varbūt iekaisuma vaininieki.

Par vēl vienu potenciālo mastīta cēloni ir atzīta knupja vai pudelītes piedāvāšana mazulim pirms pareizas zīdīšanas iedibināšanas. Pāragra knupja došana zīdainim var novest pie tā, ka mazulis knupi sajauc ar krūtsgalu un sāk atteikties no krūts, tādējādi izjaucot zīdīšanas rutīnu.

Kā ārstēt mastītu

Visticamāk, ka jūsu ārsts jums izrakstīs antibiotikas, kas parasti ir efektīvas infekcijas apkarošanai, taču ir arī citi pasākumi, kurus jūs varat veikt mājās, lai atvieglotu esošo stāvokli un paātrinātu ārstēšanos.

Nepārtrauciet zīdīšanu mastīta laikā. Mastīts nekaitēs jūsu mazulim, un zīdīšana var tieši palīdzēt, mazinot iekaisušās krūts spiedienu. Pirms zīdīšanas uzklājiet siltu auduma lupatiņu uz mastītam pakļautās krūts un noturiet to apmēram 10-15 minūtes. Tas palīdzēs atslābināt audus un izvadīt piena plūsmu. Maiga masāža gan pirms zīdīšanas, gan zīdīšanas laikā arī var veicināt piena plūsmu.

Vaicājiet savam ārstam par to, vai jums ir nepieciešama papildu atsāpināšana.