Laktācija - Multi-Mam LV


Laktācija

No bērna ieņemšanas brīža līdz dzemdībām – jūsu ķermenis pārdzīvo būtiskas izmaiņas, lai izveidotu lieliskas mājas augošajam embrijam. Tomēr jaunas dzīvības izaudzināšana nebeidzas līdz ar mazuļa piedzimšanu. Arī pēc dzimšanas turpinās izmaiņas mātes ķermenī, ļaujot notikt laktācijas procesam un sniedzot jūsu jaundzimušajam nepieciešamās uzturvielas un imunoloģisko aizsardzību.

Laktācija ir piena izstrādāšanas process un arī periods, kura laikā mātes zīda savus mazuļus. Krūtis galvenokārt veido taukaudi, kas satur arī tā saucamos piena dziedzerus. Šie dziedzeri atbild par piena sekrēciju. Piens plūst caur speciāliem piena vadiem, pēc tam iznākot no krūtsgala un nonākot mazuļa mutē, pateicoties mazuļa veiktajai sūkšanai.

Laktācijas process

Grūtniecības laikā jūsu krūšu apjoms pieaug, krūtsgali kļūst lielāki un tumšāki, kā arī jūsu krūšu vēnas var kļūt pamanāmākas. Tiklīdz jūsu mazulis ir piedzimis, hormons oksitocīns ir atbildīgs par dzemdes saraušanos un laktācijas procesa uzsākšanu. Pirmais piens, ko izstrādā jūsu ķermenis tieši pēc dzemdībām, tiek saukts par jaunpienu, un tas ir bagāts ar uzturvielām un antivielām, kas aizsargās jūsu mazuli pret mikrobiem un infekcijām.

Pēc 2 līdz 5 dienām sāk notikt īstā piena sekrēcija. Jūs varat pamanīt, ka jūsu krūšu izmērs pēkšņi kļūst pieaug par vairākiem izmēriem un pašas krūtis kļūst smagākas un uz tausti karstākas. To sauc par piena sastrēgšanu, un, kamēr vien jūsu mazulis zīž pienu pareizi, jūsu krūtis spēs pašas pielāgoties izstrādātā piena daudzumam, kā rezultātā neradīsies nekādas problēmas. Tomēr, ja jūsu mazulis zīž nepareizi (visizplatītākais iemesls – nepareiza piesūkšanās krūtsgalam), piena sastrēgums var pāriet mastītā, kas ir krūtīs uzkrātā piena izraisīta infekcija. Tāpēc ir svarīgi zīdīt tik bieži, cik vien to pieprasa jūsu mazulis, vai, ja tas nav iespējams, izvadīt pienu, tādējādi iztukšojot krūtis.

Laktāciju kontrolē pieprasījums. Izstrādātā piena daudzums ir tieši atkarīgs no barošanas reizēs izdalītā piena daudzuma. Pasaules Veselības organizācija iesaka censties veikt zīdīšanu stundu pēc dzemdībām un turpmāk – atbilstoši mazuļa pieprasījumam vai arī katru reizi, kad jūs ievērojat pirmās mazuļa izsalkuma pazīmes. Ideālā variantā zīdīšana ir jāveic līdz pat 6 mēnešu vecumam, un pēc tam ir jāsāk pakāpeniska mazuļa iepazīstināšana ar dažiem cietajiem pārtikas produktiem. Saskaņā ar PVO vadlīnijām zīdīšanu ir ieteicams apvienot ar cietajiem pārtikas produktiem līdz pat 2 gadu vecumam.

Ieguvumi no zīdīšanas

Krūts piens galvenokārt sastāv no ūdens, taču tas satur arī ogļhidrātus, taukus, olbaltumvielas, minerālus un citas uzturvielas. Visas šīs sastāvdaļas sniedz jūsu mazulim visu attīstībai un augšanai nepieciešam. Krūts pienā atrodamās antivielas un vitamīni aizsargās jūsu mazuli pret infekcijām līdz brīdim, kad viņa paša imūnsistēma būs pietiekami spēcīga, lai pārņemtu šo aizsargājošo funkciju.

Citu ieguvumu starpā ir samazināts alerģiju, astmas, diabēta un paaugstināta holesterīnarašanās risks . Ar krūti baroti mazuļi tiek hospitalizēti retāk un daudz retāk apciemo ārstu nekā viņu vienaudži, kas ir tikuši baroti ar mākslīgā piena maisījumu, un ir pētījumi, kuros tiek apgalvots, ka pastāv sakarība starp zīdīšanu un paaugstinātu IQ līmeni.

Zīdīšana ar krūti ir labvēlīga arī māmiņām. Tā samazina stresa līmeni, regulē asinsspiedienu, samazina pēcdzemdību depresijas iespējamību kā arī var aizsargāt pret olnīcu un krūšu vēzi.